Zapomněla jsem si vzít antikoncepci. Jak mám postupovat? Co to pro mě znamená?

Každé vynechání antikoncepce snižuje ochranu proti početí a tím pádem zvyšuje riziko otěhotnění, které přichází už při vynechání jedné tablety. V případě, že jste si pilulku zapomněla vzít, řiďte se níže uvedenými pokyny. Postup při vynechání tablet je také uveden na příbalovém letáku konkrétního antikoncepčního přípravku.

V případě, že tabletku užijete s rozdílem méně než 12 hodin od běžného času užívání, je vše v pořádku. Pokud tedy antikoncepci obvykle užíváte například v osm hodin ráno, ale jednou si ji zapomenete v určený čas vzít – stačí, když ji užijete do osmi hodin večer. Respektive byste ji měla užít hned, jakmile si chybu uvědomíte. Další tabletku pak užijte v obvyklou dobu.

Pokud jste se však opozdila o více než 12 hodin, může dojít ke snížení ochrany a tím k nechtěnému početí. V takových případech je třeba se chránit jinými prostředky, například kondomem. Největší riziko otěhotnění přichází, pokud jste si tabletku zapomněla vzít v prvním týdnu užívání. Ve druhém a třetím týdnu by při vynechání k otěhotnění dojít nemělo. I přesto se však doporučuje, chránit se například kondomem, protože jistota je jistota.

Užívání tablet nesmí být nikdy přerušeno na dobu delší než 7 dnů. K dosažení téměř stoprocentní ochrany je třeba antikoncepci brát bez pauzy celý týden.

Shrnutí: jak postupovat při vynechání tablety?

1.  týden: Vynechanou tabletu užijte okamžitě, jakmile si chybu uvědomíte, a to i kdybyste měla vzít dva prášky současně. Poté pokračujte s užíváním standardně. V následujících sedmi dnech od vynechání tablety se navíc chraňte ještě další antikoncepční ochranou, například kondomem. V případě, že jste měla v předchozím týdnu pohlavní styk, můžete dojít k těhotenství.

2.  týden: Při vynechání tablety během druhého týdne užívání, postupujte stejně jako je uvedeno v předchozím bodu, tedy v případě vynechání v prvním týdnu  s tím rozdílem, že již nemusíte následující týden užívat další antikoncepční prostředky (např. kondom). V případě, že jste užívala prášky pravidelně minimálně 7 dnů, ochrana by neměla být narušena. Pokud jste si však zapomněla vzít více než 1 tabletu, může dojít k těhotenství, proto během styku užijte kondom.

3.  týden: Poslední, tedy třetí týden užívání je nejkritičtější – je zde velké riziko snížení spolehlivosti antikoncepce při vynechání tablety. Pokud jste užívala prášky pravidelně, není třeba se chránit kondomem. Musíte však dodržet jeden ze dvou níže uvedených postupů:

  •  a)    Tabletu užijte hned, jakmile si chybu uvědomíte a následně pokračujte v užívání v obvyklou dobu. Po dobrání jednoho balíčku plynule navážete s užíváním dalšího. Mezi baleními tedy není přestávka. Může dojít ke krvácení či špinění, nicméně nejčastěji dojde k menstruaci až po dobrání druhého balení.
  • b)    Můžete také přerušit užívání ze stávajícího balení, čímž uměle vytvoříte sedmi denní pauzu bez užívání, a to včetně dnů, kdy jste již tablety vynechala. Poté začnete brát tablety z dalšího balení. V případě, že se nedostaví krvácení, je možné, že došlo k otěhotnění.

Pokud vysadíte antikoncepci na delší dobu (např. více než 1 měsíc), pak znovu nasazení antikoncepce, byť po měsíční přestávce, znamená přechodně relativně zvýšené riziko trombózy. Vysazovat antikoncepci na dobu několika málo měsíců se z tohoto důvodu nedoporučuje.

V každém případě, pokud dojde během vynechání či znovu-nasazení antikoncepce ke komplikacím či nestandardnímu chování vašeho těla, navštivte svého gynekologa. To doporučujeme i tehdy, pokud si s užíváním antikoncepce nevíte rady.

 

* Znamenají elektronické recepty to, že se vyhnete vyšetření?

* Proč je on-line objednávání antikoncepce bezpečné?